Kartka Wielkanocna dla DPS

W okresie przedświątecznym wolontariusze klas 7-8 oraz uczniowie z klas 1-3 przygotowali kartki wielkanocne  z życzeniami dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek w Częstochowie. Kartki oraz słodkie upominki zostały dostarczone do DPS w dniu 11 kwietnia 2022r. przez opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu p. E.Szeląg

 GALERIA ZDJĘĆ

AKCJA CHARYTATYWNA

„POMOC DLA UKRAINY”

 

6 dni

6 nauczycieli

60 wolontariuszy

 

W dniach 10, 14, 15, 16, 17 i 31 marca 2022r. sześćdziesięciu wolontariuszy naszej szkoły brało udział w akcji charytatywnej organizowanej przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża „Pomoc dla Ukrainy”. Akcja odbywała się w hipermarkecie Auchan Północ. Uczniowie pełnili 4 godzinne dyżury kwestując przy kasach i zbierając datki pieniężne na wsparcie uchodźców z Ukrainy. Opiekę nad uczniami podczas tych sześciu zbiórek pełniło sześciu nauczycieli wolontariuszy.

Koordynatorem akcji z ramienia szkoły była p. Edyta Szeląg

 

 GALERIA ZDJĘĆ

Konkurs plastyczny

„Kartka dla Babci i Dziadka” połączony z akcją charytatywną dla Domu Seniora

 

W konkursie połączonym z akcją charytatywną dla Domu Seniora organizowana przez Szkołę Specjalną nr 28 wzięli udział najmłodsi wolontariusze z klas 1-3 oraz wolontariusze klas 8.

Jeden z uczniów klasy 1b Tomasz Kieliszek odniósł sukces zajmując 3 miejsce.

 

 Galeria zdjęć 

Akcja charytatywna

„Kartka bożonarodzeniowa dla DPS”

W okresie przedświątecznym wolontariusze naszej szkoły przygotowali karki bożonarodzeniowe z życzeniami dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek w Częstochowie. Kartki oraz słodkie upominki zostały dostarczone do DPS przez opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu p.E.Szeląg w dniu 23 grudnia 2021r.

      

AKCJA „ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA Z SIOSTRĄ MILENĄ”

 W dniu 17 grudnia 2021r. wolontariusze naszej szkoły brali udział w podsumowaniu akcji charytatywnej „Święta Bożego Narodzenia z siostrą Mileną” na Placu Biegańskiego. Opiekunem wolontariuszy była p.Anna Szumlińska.

    

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, który obchodzony jest w dniu 5 grudnia, dwunastu wolontariuszy naszej szkoły przygotowało prezentacje multimedialne na temat wolontariatu. Zapraszam do obejrzenia kilku z nich.

images/Majdzik_Matylda_Wolontariat.pptx

images/Midzynarodowy_Dzie_Wolontariusza_-_Joanna_Skrkowska.pptx

images/Midzynarodowy_Dzie_Wolontariusza_-_prezentacja.pptx

images/Wolontariat_prezentacja.pptx

images/Wolontariat.pptx 

MIEJSKIE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 11 listopada 2021r. wolontariusze naszej szkoły brali udział w Miejskich Obchodach Święta Niepodległości na Placu Biegańskiego. Opiekę nad uczniami sprawował p. Adam Wrzaszczyk.

     

    

 

Akcja „Strażnicy Pamięci”

W dniu 28 października 2021 r. wolontariusze oraz przedstawiciele SU udali się na Cmentarz Kule.

Zapalili znicze na grobach poległych żołnierzy, a następnie odszukali zaniedbane i opuszczone mogiły,

posprzątali je i również zapalili znicze. Opiekę nad uczniami sprawowała p. Beata Piech.

Akcja charytatywna 

„ŚWIĘTY MIKOŁAJ NA KRESACH”

W tym roku nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do akcji wspierania Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich „Święty Mikołaj na Kresach” organizowanej przez Towarzystwo Patriotyczne Kresy oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy. Zbiórka słodyczy i środków pieniężnych odbywała się w poszczególnych klasach oraz w dniu 21 października 2021r. w trakcie konsultacji z rodzicami. Zebraliśmy osiem pudełek słodyczy, jedno pudło przyborów szkolnych oraz 1072 zł 65 gr.

Akcja na terenie szkoły została przeprowadzona w ramach współpracy Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła Wolontariatu.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do zbiórki indywidualnie bądź w zespole klasowym.

Akcja „Bądź Zdrowa Mamo – Marsz Różowej Wstążki” 

W dniu 15 września 2021r. wolontariusze i przedstawiciele SU reprezentowali szkołę w Marszu Różowej Wstążki, który przeszedł  ulicami Częstochowy, pokonując trasę z Placu Biegańskiego na Stary Rynek. Tam na uczestniczki i uczestników czekało specjalne Miasteczko Profilaktyczne, w którym można zasięgnąć opinii lekarzy różnych specjalizacji, zmierzyć ciśnienie i poziom cukru. Odbyła się również debata o zdrowiu. Wydarzenie to ma na celu uwrażliwienie na wagę badań kontrolnych, szczególnie raka piersi u kobiet.

Szkolne Koło Wolontariatu

w roku szkolnym 2021/2022

 W związku z sytuacją epidemiologiczną kraju, działalność wolontaryjna w roku szkolnym 2021/2022 będzie prowadzona na terenie szkoły: w bibliotece szkolnej lub świetlicy (uczniowie pracują w tych miejscach przed lub po lekcjach) oraz w ramach pracy Samorządu Uczniowskiego. Akcje charytatywne ogólnopolskie i lokalne organizowane przez różne Stowarzyszenia będą się odbywały w miarę możliwość z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego. Wolontariat stały w Domu Pomocy Społecznej prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek w Częstochowie jest nadal zawieszony do odwołania.

Uczniowie zbierają podpisy na Karcie Pracy Wolontariusza (załącznik nr 1), która będzie stanowiła podstawę wystawienia zaświadczenia na koniec roku szkolnego (uczeń zbiera podpisy za wykonaną pracę od nauczycieli biblioteki, świetlicy, nauczycieli wychowawców lub nauczycieli odpowiedzialnych za daną akcję charytatywną, opiekunów Samorządu Uczniowskiego – minimum 15 godzin).

KARTA WOLONTARIATU

AKCJA CHARYTATYWNA ZBIÓRKA PUBLICZNA NA RZECZ STOWARZYSZENIA

 „DAJ MI CZAS” DZIAŁAJĄCEGO PRZY

ZESPOLE SZKÓŁ SPECJALNYCH NR 23 W CZĘSTOCHOWIE

 

W sobotę 14 grudnia 2019 r. trzydziestu pięciu wolontariuszy z klas:

5b – 4

6d – 1

7b – 9

7c – 7

8a – 10

8b – 4

brało udział w akcji charytatywnej – zbiórce publicznej na rzecz Stowarzyszenia „Daj  mi czas” działającego przy Zespole Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie. 

Celem zaangażowania uczniów w zbiórkę było przede wszystkim uwrażliwienie na potrzeby innych osób, integracja młodzieży, wyrabianie umiejętności współpracy w grupie, a także możliwość poznania zasad organizowania zbiórek charytatywnych.

Uczniowie pełnili dwugodzinne dyżury przy kasach zbierając pieniądze do puszek w godzinach od 10.00 do 16.00 na terenie sklepu Auchan w Centrum Handlowym M1. Zebrane podczas akcji charytatywnej fundusze zostaną wykorzystane na przystosowanie auli szkolnej ZSS nr 23 w Częstochowie do występów uczniów.

 

Koordynatorem akcji z ramienia szkoły i opiekunem wolontariuszy była p. Edyta Szeląg.

GALERIA ZDJĘĆ

WOLONTARIAT STAŁY

WSPÓŁPRACA Z DOMEM POMOCY SPOŁECZNEJ DLA DOROSŁYCH PROWADZONYM PRZEZ ZGROMADZENIE SIÓSTR ALBERTYNEK W CZĘSTOCHOWIE

W dniu 7 grudnia 2019r. czternastu wolontariuszy z naszej szkoły uczestniczyło w spotkaniu z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek w Częstochowie. Było to nasze drugie spotkanie w tym roku szkolnym. Tym razem wolontariusze wraz z podopiecznymi DPS spędzili wspólny czas na zabawach ruchowych, układaniu puzzli,  rysowaniu, zajęciach manualnych  i rozmowach. Radość mieszkanek DPS ze wspólnej zabawy jest dla nas bezcenna.

W czasie akcji wolontariuszami byli uczniowie klas:

7a - 1

7c – 3

8a- 9

8b - 1

Koordynatorem akcji z ramienia szkoły jest p. Edyta Szeląg.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie Edyta Szeląg i Anna Powroźnik.

GALERIA ZDJĘĆ

AKCJA CHARYTATYWNA NA RZECZ STOWARZYSZENIA POMOCY OSOBOM Z AUTYZMEM

W dniach 23 i 24 listopada  2019 r. pięćdziesięciu  jeden wolontariuszy z klas 5b, 6d, 7a, 7b, 8a  i 8b brało udział w akcji charytatywnej – zbiórce pieniężnej na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Autyzmem. Uczniowie pełnili 4-godzinne dyżury w godzinach 10.00 – 14.00 i 14.00 – 18.00 pakując zakupy klientom sklepu Auchan w Centrum Handlowym M1 i zbierając pieniądze do puszek na cele Stowarzyszenia. Celem zaangażowania uczniów w zbiórkę było przede wszystkim uwrażliwienie na potrzeby innych osób, integracja młodzieży, wyrabianie umiejętności współpracy w grupie, a także możliwość poznania zasad organizowania zbiórek charytatywnych.

Opiekunami wolontariuszy w czasie akcji były panie: Izabela Majer, Aleksandra Dobosz, Izabela Wrona, Edyta Szeląg

Koordynatorem akcji z ramienia szkoły była p. Edyta Szeląg

GALERIA ZDJĘĆ

WOLONTARIAT STAŁY

WSPÓŁPRACA Z DOMEM POMOCY SPOŁECZNEJ DLA DOROSŁYCH PROWADZONYM PRZEZ ZGROMADZENIE SIÓSTR ALBERTYNEK W CZĘSTOCHOWIE

 

W dniu 18 października 2019r. dwudziestu wolontariuszy z naszej szkoły uczestniczyło w spotkaniu z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek w Częstochowie. Było to nasze pierwsze spotkanie po trzymiesięcznej przerwie. Podopieczne DPS były bardzo zadowolone z naszych odwiedzin, pamiętały imiona wolontariuszy i z zaciekawieniem słuchały tego, co się u nas wydarzyło przez ten czas. Tym razem mieliśmy także okazję uczestniczyć w próbie przedstawienia, z którym już w najbliższy poniedziałek podopieczne DPS wystąpią na Przeglądzie Teatralno-Muzycznym Osób z Niepełnosprawnością "Maskarada" w Częstochowie. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem zaangażowania podopiecznych w występ, długości i poziomu trudności tekstu, który opanowały, różnorodności piosenek oraz tańców. Po występie wolontariusze nagrodzili podopieczne DPS gromkimi brawami. Następnie braliśmy udział w zajęciach taneczno-ruchowych. Radość mieszkanek DPS ze wspólnej zabawy jest dla nas bezcenna.

W czasie akcji wolontariuszami byli uczniowie klas:

7a – 1

8a- 12

8b – 7

Koordynatorem akcji z ramienia szkoły jest p. Edyta Szeląg.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie Edyta Szeląg i Anna Powroźnik.

GALERIA ZDJĘĆ

 

AKCJA CHARYTATYWNA

NA RZECZ

STOWARZYSZENIA POMOCY OSOBOM Z AUTYZMEM

 

W dniu 8 czerwca 2019 r. dwudziestu jeden wolontariuszy z klas 7b i 3aG brało udział w akcji charytatywnej – zbiórce pieniężnej na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Autyzmem. Uczniowie pełnili 4-godzinne dyżury w godzinach 10.00 – 14.00 i 14.00 – 18.00 pakując zakupy klientom sklepu Auchan w Centrum Handlowym M1 i zbierając pieniądze do puszek na cele stowarzyszenia. Celem zaangażowania uczniów w zbiórkę było przede wszystkim uwrażliwienie na potrzeby innych osób, integracja młodzieży, wyrabianie umiejętności współpracy w grupie, a także możliwość poznania zasad organizowania zbiórek charytatywnych.

Koordynatorem akcji z ramienia szkoły oraz opiekunem wolontariuszy w trakcie akcji była p. Edyta Szeląg

GALERIA ZDJĘĆ