PASOWANIE NA CZYTELNIKA

1 lutego 2022 roku odbyło się uroczyste pasowanie Pierwszoklasistów na Czytelnika :-). Dla uczniów był to ważny dzień – stali się prawdziwymi czytelnikami szkolnej biblioteki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania i czytania książek. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jakie są zasady wypożyczeń, jak należy dbać o książki, co to jest czytelnia i co można w niej robić, zapoznali się z księgozbiorem i rozwiązywali zagadki związane z tematyką biblioteki i książek. Następnie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

Po przyrzeczeniu pani wicedyrektor dokonała uroczystego pasowania książką „Baśnie polskie”. Nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki z akcji „Mała książka, wielki człowiek”. Mamy nadzieję, że po tak miłym spotkaniu biblioteka będzie się kojarzyła najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym i przyjaznym.

 

GALERIA ZDJĘĆ  

 

W I półroczu roku szkolnego 2021/2022 biblioteka szkolna zorganizowała następujące konkursy:

 

* plastyczny

 NAJŁADNIEJSZA ILUSTRACJA DO WYBRANEJ BAŚNI HANSA CHRISTIANA ANDERSENA

 

I miejsce – Mikołaj Zabłocki klasa 1b

                   Pola Maliszewska klasa 2a

II miejsce – Amelia Lara klasa 2a

                     Maja Dróżdż klasa 1a

III miejsce – Aleksandra Torbus klasa 1c

Wyróżnienia 

Paweł Baryła klasa 1a

Sara Engel klasa 2a

Szymon Kowasz klasa 1b

 

* plastyczno-techniczy

NAJŁADNEJSZY LAPBOOK DO WYBRANEJ LEGENDY POLSKIEJ

 

I miejsce – Lena Cierzyńska klasa 5c

 

* fotograficzny

UBIERZ SIĘ W KSIĄŻKĘ – SLEEVEFACE

 

I miejsce – Jan Jastrząb klasa 7d

II miejsce – Bartosz Nożownik klasa 7b

 

Prace Jana i Bartosza zostały wysłane na Międzyszkolny Konkurs Fotograficzny

„Ubrani w książkę, czyli SLEEVEFACE”

Jan Jastrząb zajął II miejsce, a Bartosz Nożownik otrzymał wyróżnienie.

 

GALERIA ZDJĘĆ

,,BAJKOWE SPOTKANIA. JESTEŚMY POLKĄ I POLAKIEM”

Z inicjatywy biblioteki szkolnej uczniowie klasy 2c wraz z wychowawcą – panią Anną Powroźnik uczestniczyli w zorganizowanym przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN ,,WOM” w Częstochowie w spotkaniu czytelniczym online pt. ,,Bajkowe spotkania. Jesteśmy Polką i Polakiem”. Podczas tego wydarzenia uczniowie poznali pojęcie ,,ojczyzny”, kraje graniczące z Polską, polskie rzeki, symbole narodowe, pieśni patriotyczne, a także legendę o ,,Lechu, Czechu i Rusie”.

GALERIA ZDJĘĆ

SPOTKANIE AUTORSKIE ONLINE Z ANNĄ ONICHIMOWSKĄ

11 maja uczniowie klasy 4c wraz z wychowawcą – panią Iwoną Mielczarek wzięli udział w spotkaniu autorskim online z Anną Onichimowską. Pisarka opowiedziała uczniom o swoim życiu oraz najważniejszych utworach dla dzieci i młodzieży.

GALERIA ZDJĘĆ

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Obchodzone na całym świecie święto wywodzi się z Katalonii (Hiszpania). Po raz pierwszy zostało zorganizowane w 1926 roku. Wybór dnia 23 kwietnia jest nieprzypadkowy, gdyż związany jest m.in. z przypuszczalną datą urodzenia i śmierci Wiliama Szekspira. Jest to święto, które zostało ustanowione w 1995 r. przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. W Polsce pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 2008 roku. Zachęcamy do obejrzenia prezentacji, w której poznacie ciekawostki związane z tym świętem.

PREZENTACJA

Spotkanie czytelnicze

14 kwietnia 2021 r. odbyło się spotkanie czytelnicze online pt. „Opowieść moli książkowych o Chrzcie Polski i początkach państwa polskiego”, w którym wzięli udział uczniowie klasy 3a. Zostało ono zorganizowane przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN „WOM”  w Częstochowie. Podczas tego wydarzenia trzecioklasiści mogli poznać wiele faktów dotyczących historii Polski. Zostały one zaprezentowane za pomocą filmów, wierszy, legend (teatrzyk Kamishibai) oraz rysunków. Zachęcamy do zapoznania się z książką Kazimierza Szymeczko „A TO HISTORIA!”, w której mole książkowe: Historynek, Militarek i Wierszynek przybliżą dzieciom historię Polski.

Paulina Bogdanowicz, Sylwia Rosikoń

GALERIA ZDJĘĆ

ESCAPE ROOM W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

W marcu nauczyciele bibliotekarze przeprowadzili wśród uczniów klas 1-3 grę w stylu tzw. escape roomu. Zadaniem uczniów było rozwiązywanie szeregu zadań, szyfrów i tajemniczych zagadek. Mali detektywi prowadzili także poszukiwania ukrytych przedmiotów, które służyły do rozwiązywania kolejnych łamigłówek. Na uczestników gry czekała również ukryta nagroda. Zaproponowana forma nauki poprzez zabawę zachwyciła uczniów, o czym świadczy ich duży entuzjazm oraz czynny udział w rozgrywce.

Gra obejmowała trzy bloki tematyczne: ,,W poszukiwaniu zaginionego bohatera”, ,,Fantastyczne książki i jak je znaleźć. Odkrywanie tajemnic magicznej biblioteki”, ,,Szkolni detektywi w akcji”. Zajęcia przeprowadzono w ramach innowacji pedagogicznej pt. ,,Poszukiwania czytelnicze, czyli escape room w szkolnej bibliotece”.

GALERIA ZDJĘĆ

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

Z inicjatywy biblioteki nasza szkoła przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Kota.

Jest to święto obchodzone corocznie 17 lutego we Włoszech i Polsce mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom.

W naszej szkole uczniowie ubrali jakiś element charakterystyczny dla kota – wąsy, ogony, uszy, maski oraz przynieśli maskotki.

Z tej okazji uczniowie klasy 2a wzięli również udział w spotkaniu czytelniczym online zorganizowanym przez bibliotekarzy Biblioteki Publicznej ,,WOM” w Częstochowie. Podczas zajęć uczniowie poznali m.in. kocie ciekawostki, zwyczaje, upodobania. Nie zabrakło także literackich przykładów kocich bohaterów.

Tego dnia w szkolnej bibliotece można było obejrzeć wystawę książek o kotach.

GALERIA ZDJĘĆ

                             

AKCJA ,,BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI”


Biblioteka szkolna przyłączyła się do akcji ,,Bilet powrotny do biblioteki”, która ma na celu zachęcenie uczniów do czytania.  Uczniowie klas 1-3 otrzymali bilety, na których znajdują się ikony ilustrujące kategorie książek oraz legenda. Podczas wizyty w bibliotece uczeń może poprosić o książkę z danej kategorii. Po  przeczytaniu i oddaniu książki nauczyciel bibliotekarz stempluje odpowiednią ikonkę. Po skasowaniu całego biletu uczeń wrzuca go do specjalnie przygotowanej skrzynki i bierze udział w losowaniu drobnych upominków. Akcja trwa do końca maja.

https://www.youtube.com/watch?v=0j-Vt2zsw0I – list do rodziców

GALERIA ZDJĘĆ

KAMPANIA - ,,MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK”

W ramach tegorocznej edycji kampanii społecznej Instytutu Książki ,,Mała książka – wielki człowiek” nasza szkoła otrzymała Wyprawki Czytelnicze dla uczniów. W ramach akcji, uczniowie podczas uroczystego pasowania na pierwszoklasistę otrzymali nieodpłatnie Wyprawki, które zawierały: książkę „Pierwsze abecadło”, broszurę informacyjną dla rodziców„Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet.

Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. 

GALERIA ZDJĘĆ

WYNIKI KONKURSÓW ORGANIZOWANYCH PRZEZ BIBLIOTEKĘ SZKOLNĄ W RAMACH MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

,,EKO-MOLIK KSIĄŻKOWY”
I miejsce - Kacper Chądzyński - klasa 1b

II miejsce -  Zuzanna Kieliszek – klasa 3b

III miejsce - Szymon Figzał – klasa 1a

,,PORTRET KUBUSIA PUCHATKA”
I miejsce – Mateusz Kubicki – klasa 2c
II miejsce – Kacper Chądzyński – klasa 1b
III miejsce – Sara Engel – klasa 1a

wyróżnienie:
Maja Frąszczak – klasa 3a
Aleksandra Kubik – klasa 1b
Patrycja Respondek – klasa 3a
Piotr Szcześniak – klasa 1b

,,SLEEVEFACE - UBIERZ SIĘ W KSIĄŻKĘ”
I miejsce – Patrycja Respondek – klasa 3a
II miejsce – Maja Frąszczak – klasa 3a
III miejsce – Izabella Rosikoń – klasa 5b

wyróżnienie:
Laura Piotrowska – klasa 3a 

,,LAPBOOK DO WYBRANEJ KSIĄŻKI”
I miejsce - Izabella Rosikoń – klasa 5b

Gratulujemy!

Nagrody zostaną rozdane w późniejszym terminie.

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH – KONKURSY


Nauczyciele bibliotekarze z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych organizują szkolne konkursy, zachęcamy uczniów do wzięcia w nich udziału.

1. Konkurs techniczny dla uczniów klas 1-5 -  ,,Eko-molik książkowy” –  polega na wykonaniu   
    mola książkowego z wykorzystaniem materiałów ekologicznych

2. Konkurs fotograficzny dla uczniów klas 1-8  sleeveface ,,ubierz się w książkę” – polega na wykonaniu ciekawego   zdjęcia z wykorzystaniem  ciekawej okładki książki;    
                                              

  3. Konkurs plastyczny dla uczniów  klas 0-3 - ,,Portret Kubusia Puchatka”;  technika dowolna;

 4. Konkurs graficzny dla uczniów klas 4-8 - ,,Kreujemy memy”  - polega na stworzeniu memu  związanego z książką, czytaniem;


5. Konkurs na lapbooka dla uczniów klas 4-8 – polega na przygotowaniu lapbooka dowolnie
    wybranej książki, który zachęci do jej przeczytania;

                           

Termin dostarczenia prac konkursowych: 26.10.2020 r.

Prace konkursowe dostarczamy do szkolnej biblioteki, w przypadku konkursów nr 2 i 4 prace  

                      również można przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

                                                                                               

 Na zwycięzców czekają nagrody!